Nejlepší Xeriscape alternativy k tradičnímu trávníku

By | August 5, 2023

V konfrontaci přírody a trávníku příroda pokaždé vítězí. Údržba trávníku je náročný boj, který zahrnuje tisíce galonů vody, herbicidů a sekaček na trávu.

Oddalte se za svůj dvůr do oblasti za ním a titulky je těžké držet krok. Spojené státy každoročně pustoší sucha, populace včel se zmenšují a kvalita půdy klesá. Zbavte se ekologické úzkosti.

Ale přibližte si to: jedno z nejcennějších ekologických řešení číhá na vašem dvorku. A je to ještě jednodušší, než jít ven zalévat rostliny.

To je vlastně klíč: vůbec nechodit ven zalévat rostliny. Xeriscaping neboli eliminace nebo téměř eliminace potřeby zavlažování nemovitosti nabírá na síle, protože majitelé domů reagují na sucha, a stává se běžnějším v místech po celém světě.

Ročně spotřebují průměrné americké domácnosti asi 35 000 galonů vody pro venkovní použití, většinou pro zavlažování trávníků – a v suchých podnebích, jako je Kalifornie, může toto číslo dosahovat až 70 000 galonů. V celé zemi to je téměř 9 miliard litrů vody denně.

A není to jen o vodě, říká Sorrel Inman, zakladatel Mergoat Land Design and Restoration. Inman říká, že péče o trávník je zodpovědná za odhadem 90 milionů liber herbicidu, více než 800 milionů galonů plynu a dešťové vody, která ohrožuje mokřady a stanoviště ryb. „Jedním z největších ochranářských činů, které může průměrný americký majitel domu provést, je odstranit co největší část svého trávníku,“ říká Inman a strategicky jej nahrazuje původními rostlinnými společenstvími.

“Xeriscaping zahrnuje použití původních druhů, rostlin odolných vůči suchu a krajinných prvků, jako je mulč, aby se ideálně eliminovala potřeba vody.”

Xeriscaping zahrnuje použití původních druhů, rostlin odolných vůči suchu a krajinných prvků, jako je mulč, aby se ideálně eliminovala potřeba vody. A pokud nebojujete o přežití trávníku, nebojujete s plevelem herbicidy, které mohou poškodit jiné rostliny a zvířata a dostat se do povodí.

Entomolog a autor Doug Tallamy říká, že má-li být krajina udržitelná, musí splňovat čtyři kritéria: podporovat opylovače, spravovat povodí, podporovat potravní síť a vázat uhlík. “Lawn nedělá žádné z nich,” říká.

Tallamy je profesorem entomologie a ekologie divoké zvěře na University of Delaware a autorem několika knih o biologické rozmanitosti trávníků, včetně „Bringing Nature Home“ a „Nature’s Best Hope“. Je také zakladatelem Homegrown National Park, neziskové organizace, která podporuje vlastníky půdy, aby spravovali svůj majetek prostřednictvím původní výsadby.

“[A] trávník znečišťuje vaše místní povodí, přidává uhlík do atmosféry, nepodporuje opylovače a nepodporuje potravní síť. Je to symbol společenského postavení,“ říká Tallamy. “Vypadá to hezky, což je skvělé, ale nemůžete z planety udělat symbol společenského postavení, protože kdybychom to udělali, byl by to náš konec.”

Také nemusíte úplně vymýtit svůj krásný zelený trávník, abyste byli součástí řešení. Tallamy navrhuje zkrátit trávu na vašem pozemku na polovinu a nahradit tento prostor stromy, původní výsadbou nebo malým vodním prvkem.

Seřízněte trávu na svém pozemku na polovinu a nahraďte tento prostor stromy, původní výsadbou nebo malým vodním prvkem.

Další způsob, jak pomoci místnímu ekosystému? Připojte se k iniciativě No Mow May, která byla poprvé popularizována ve Spojeném království, aby pomohla včelám a dalším opylovačům prospívat na květinách a trávách v rané sezóně. Obecně bylo prokázáno, že sečení trávníku každý druhý týden místo jednou týdně, přičemž se také zříkáte herbicidů, zvyšuje počet včel podporovaných trávníkem.

Přečtěte si další tipy, jak začít xeriscape na vaší nemovitosti. Mějte na paměti, že většina rostlin potřebuje alespoň trochu vody, když se poprvé usadí, ale s následujícími tipy budete muset brzy přestat zalévat zahradu úplně.

1. Objevte rostliny pocházející z vašeho regionu.

Nehledejte nic jiného než původní rostliny pro krajinu, která nepotřebuje zavlažování. Vyhledejte svou společnost původních rostlin – organizuje American Horticultural Society; každý stát ho má. Odtud vám organizace může říci, které rostliny jsou nejlepší pro váš region, vaši nadmořskou výšku, vaši stranu hory nebo jezera a dokonce i slunečné nebo stinné oblasti vaší zahrady. “Musíte se přizpůsobit ekosystému, ve kterém žijete,” říká Tallamy. “Chcete, aby se rostliny dobře bavily, takže údržba je snadná.”

K identifikaci původních rostlin Inman také navrhuje pěší turistiku v nedalekém státě nebo národním parku s knihou nebo aplikací pro identifikaci rostlin. Nebo zajděte do blízké školky a požádejte o radu. „Lidé, kteří provozují tyto farmy, mají často bohaté znalosti,“ říkají. Při zvažování původních rostlin, které specificky podporují opylovače, zvažte původní divoké květiny. A také věnujte pozornost tomu, odkud vaše rostliny pocházejí, říká Tallamy.

Při zvažování původních rostlin, které specificky podporují opylovače, zvažte původní divoké květiny.

Například říká, že mnoho druhů, které jsou dobře přizpůsobené středomořskému klimatu, se používá v krajinářství na americkém západě, ale zatímco se jim daří v podobně teplém a suchém prostředí, náš hmyz obecně nemůže jíst nepůvodní rostliny. Středomořské rostliny nepodporují část rovnice potravní sítě.

2. Zasaďte strom (nebo několik).

Pokud žijete v podnebí, které podporuje stromy, výsadba jednoho nebo dvou se záhonem kolem nich sníží množství trávníku. Tallamy navrhuje zasadit dub, pokud je kompatibilní s vaším prostředím, protože duby jsou jednou z nejdůležitějších základních rostlin nebo rostlin, na kterých závisí přežití celého ekosystému. Tyto stromy sekvestrují uhlík, absorbují půdní kontaminanty a mohou poskytovat živiny a stanoviště pro tisíce hmyzu, zvířat, hub a dalších rostlin.

3. Zvažte rozlehlé půdní kryty.

Chcete zahradu, která zůstane nízko u země? Zvažte půdní pokryvy, jako je tymián plazivý, mech nebo jetel (které také dodávají dusík do půdy). Prozkoumejte další půdní pokryvy pocházející z vaší oblasti – některé vytvářejí krásné květy a některé si uvědomte, že jsou příliš jemné na to, aby se po nich chodilo. Uvědomte si, které oblasti vaší zahrady mají více slunce a odvodnění než oblasti, které jsou chladnější a vlhčí.

4. Používejte okrasné trávy.

V závislosti na druhu mohou být okrasné trávy odolné vůči suchu a dobře se hodí do slunných a suchých oblastí. Většina okrasných trav se nešíří, takže se nemusíte starat o to, abyste je měli pod kontrolou, a pokud jsou původní, nevyžadují vodu – a vlastně vůbec žádnou údržbu.

5. Nainstalujte vodní prvek.

Ptáci budou milovat malý vodní prvek s cirkulující vodou – dokonce i minimální prvek, říká Tallamy, je „cenným doplňkem“ v pouštním klimatu.

6. Přidejte mulč, zvláště pokud máte děti.

Mulč pomáhá udržovat půdní vlhkost a chrání kořeny okolních rostlin a zároveň dodává živiny do půdy. A pokud máte domácí mazlíčky nebo děti, které stále potřebují prostor na hraní a běhání, mulč je alternativou k travnatému trávníku, který skvěle šlape.

7. Vybudujte zařízení, která zadržují dešťovou vodu.

Inman říká, že jednou z nejhorších vlastností trávníků je, že zadržují pouze 10 procent dešťové vody namísto 80 procent lesa. Prvky, jako jsou dešťové zahrady, suchá koryta potoků a hustě osázené bioswales a bermy (vodní tůně v povodí vlajek, které ukládají vodu pro rostliny na bermu), to vše pomáhá správně nasměrovat a uložit dešťovou vodu. “Čím více dešťové vody udržíte na svém pozemku, tím lépe!” říká Inman.

8. Sekejte minimálně a podle potřeby.

Zde je jeden z nejjednodušších způsobů, jak podpořit xerický trávník: Nechte původní trávy a divoké květiny zabrat části vašeho dvora a sekejte pouze podle potřeby. Možná posekat kolem grilu a piknikového stolu, pak posekat cestu k ohništi. Výsledkem je mnohem méně zalévání a sekání trávníku a snová, romantická atmosféra na vašem pozemku.

9. Podporujte životní prostředí pomocí kontejnerového zahradničení.

Žádný trávník, o kterém by se dalo mluvit? Dokonce i obyvatelé měst bez venkovního prostoru mohou pomoci podpořit životní prostředí pomocí kontejnerového zahradnictví. Používejte i nadále druhy, které jsou ve vaší oblasti původní, květinové rostliny dejte na požární schodiště, na balkon nebo do okenních truhlíků, aby se na nich mohly kochat včely, motýli a další opylovači.

Tallamy říká, že cílem národního parku Homegrown je pomoci lidem pochopit, že každý může a měl by hrát roli v ochraně přírody, a poznamenává, že 78 procent veškeré půdy je v soukromém vlastnictví. Problém není něco, co by si měl každý vlastník pozemku vyřešit sám.

“Když začneme přemýšlet o ekologii našich vlastních domovů, stane se estetika druhořadým hlediskem.”


—Sorrel Inman, zakladatel Mergoat Land Design and Restoration

“Každý má odpovědnost – nejen objímači stromů, nejen ekologové, nejen biologové ochrany přírody,” říká Tallamy. Program výzvy k akci nic nestojí a vybízí majitele domů, aby naplnili svůj majetek původními rostlinami a poté se dostali na mapu zachovalých nemovitostí.

„Když začneme přemýšlet o ekologii našich vlastních domovů, estetika se stává druhořadým hlediskem,“ říká Inman. Můžeme dokonce vidět prosperující ekosystémy jako krásnější než čistý, svěží trávník. Poznamenávají, že naše touha vytvořit krásný životní prostor by měla jít ruku v ruce s naší touhou vytvořit kolem sebe krásný svět.

Problém ochrany přírody je globální, ale existuje doslova základní řešení. “Lidé se starají o celou planetu – nemyslete na celou planetu,” říká Tallamy. „Jen si vzpomeňte na část planety, kterou můžete ovlivnit, a to je vaše zahrada. A pak je to mnohem jasnější.”


Natalie Galeová je novinář na volné noze z Bostonu. Když zrovna nepíše o umění, jídle nebo udržitelnosti, můžete ji vidět, jak jezdí na kole na farmářský trh, peče, šije nebo plánuje svůj další halloweenský kostým. Pozdravit Instagram!


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *